Skip to main content

Mire kell vigyázni, ha a hivatali, üzleti életben vagy diplomáciai közegben ajándékozunk?

Az ajándékozás, főképpen az üzleti életben és a diplomáciában egy nagyon kényes terület. Nagyon körültekintően kell eljárni, amennyiben partnerünket, vendégünket meg szeretnénk ajándékozni.

A protokoll külön fejezetet szentel a protokolláris ajándékoknak, vagyis a hivatali illetőleg diplomáciai életben szokásos ajándékozásnak.

Íme néhány szabály és iránymutatás, amit illik figyelembe venni, hogy ne keveredjünk kínos helyzetekbe és ne hozzuk se magunkat, se a partnerünket, vendégünket kínos helyzetbe:

1.) Külföldi vendég esetén nézzünk utána, hogy az adott kultúrában mi illik ezen a területen.

2.) Általánosságban elmondható, hogy maximálisan olyan értékű tárgyat ajándékozzunk, amit partnerünk saját jövedelméből is vélhetőleg képes lenne megvásárolni, hiszen nagyon kellemetlenné válhat, ha az ajándékunkkal a másik félt hozzuk zavarba.

3.) Diplomáciai esetekben az ajándéknak mindig kulturális, társadalmi jelentősége, jelképes értéke van.

4.) Figyelmességi ajándék:  értéke csekély, szerepe „mindössze”, hogy emlékeztessen egy hivatalos kapcsolatnak is a kellemes vagy hasznos voltára, a közös munkára.

5.) Soha ne adjunk olyan ajándékot, vagy szolgáltatást, aminek értéke túlzó, mivel ezzel lekötelezzük a másik felet, és esetleg azt érezheti, hogy meg akarjuk vesztegetni és esetleg adósunkká akarjuk tenni ezzel.

6.) A lekötelező ajándéknak jelentős az értéke, vagy, mondhatni vagyoni gyarapodást eredményez, és ennek eredményeképpen a legtöbbször a lekötelezettség érzetét kelti a megajándékozott félben. Tehát egyrészt könnyen a megvesztegetés egyik eszközévé válik. Ezeket a lekötelező ajándékokat azonnal vissza kell utasítani, vagy vissza kell küldeni. Ez okozhat pillanatnyi kellemetlenséget, de határozottan illik ez ellen fellépni. Amennyiben ezt nem tesszük, később talán még nehezebb perceknek leszünk kitéve, hiszen általában ezen ajándékok átadása után valamilyen formában ezt meg illik hálálni. Ha semmi módon nincs lehetőség a visszautasításra, azonnal tájékoztassuk az ajándékról feletteseinket. A hivatalos ajándékozásnak ugyanis, ellentétben a privát körben történő ajándékozással, megvannak a maga nagyon is szigorú, a történelmi múltban gyökerező szabályai.

(Az USA-ban 1906-ban iktatott törvény szerint például az elnök csak olyan ajándékot tarthatott meg, amelynek értéke nem haladta meg az ötven dollárt, ellenkező esetben az ajándék az Egyesült Államok tulajdonába került. Hetven évvel később, túl a Waltergate-botrányon, már kormányzati etikai törvény mondta ki azt is, hogy az elnöknek jelentenie kellett minden harmincöt dollárnál értékesebb ajándékot.)

7.) Hivatalos látogatás során az ajándékozással kapcsolatban először is arra kell figyelnünk, hogy mindig az érkező fél ajándékoz. A fogadó fél csupán akkor viszonozza az ajándékot, ha az üzletinél szorosabb szálak kötik partneréhez, vagy ha a diplomáciai érdek feltétlenül megkívánja. Ezen kívül a rang is szerepet játszik, az esetek egy részében csak a magasabb tisztű delegációvezetők kapnak ajándékot, máskor a küldöttség valamennyi tagja, de az ajándék értéke mindenkor az ajándékozott tisztségével egyenes arányban áll.

8.) Egyes tárgyak teljesen ki vannak zárva az üzleti ajándékozásból. Ezen kategóriába tartozik minden alsóruházat, élelmiszer (ezek közül a nemzeti termékek kivételt képeznek), valamint pénz, értékpapír és extrém magas értéket képviselő szolgáltatás. Továbbá kerüljük a tisztálkodási és illatszerek ajándékozását, mivel mindegyik ezek közül arra utal, hogy szándékosan kellemetlen helyzetbe akarjuk hozni üzleti partnerünket.

9.) Mindig tartsuk szem előtt az illető nemét, korát és vallási hovatartozását, valamint,-ha tudomásunk van róla- érdeklődési körét. Számos esetben nemzetiségéből adódóan következtethetünk a vallási hovatartozásra, így valószínűsíthető például, hogyha partnerünk arab országbeli, az ottani vallási követelményeknek megfelelve tartózkodhat az alkohol és sertéshús fogyasztásától, így egy jó magyar bor vagy egy hungarikumnak számító szalámi ajándékozása teljesen kizárt.

Hosszasan lehetne folytatni a magán, üzleti, céges, vállalati és diplomáciai ajándékozás illemszabályait. Most a túlzó mértékű, lekötelező üzleti ajándékozásra szerettem volna a hangsúlyt fektetni. Amennyiben érdeklik az ajándékozás egyéb szabályai, az alábbi linket még szemezgethet a jó tanácsokból.

17+1 TANÁCS AZ AJÁNDÉKOZÁSRÓL

Köszönöm a figyelmét!