Skip to main content

Ajándékot öröm kapni, de még nagyobb öröm adni! Tartja a mondás. Talán a legaktuálisabb időszaka az évnek, amikor az ajándékozásról lehet beszélni, az a karácsony, bár szerencsés lenne, ha az év minden szakában és minden alkalommal betartanánk az ajándékozás íratlan szabályait. 105862cd5ebc065 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Ebben a témakörben megkülönböztetünk magánéleti, állami, céges és vállalati ajándékokat. Úgy gondolom, hogy bármelyik területről legyen is szó körültekintően kell eljárnunk. Ezek a tanácsok és iránymutatások, egyébként az év bármely szakában alkalmazhatóak és érdemes őket több-kevésbé betartani, hogy ne legyen sértődés, adott esetben egy rossz szájíz egy üzleti partner vagy egy barát részéről.

Bízom benne, hogy akár karácsonyi, akár bármilyen ünnepre szánt ajándék kiválasztásáról vagy átvételéről is legyen szó, ezzel a néhány jó tanáccsal segítségére lehetek az ajándékozónak.

1.) Üres kézzel nem illik vendégségbe/látogatóba menni!

2.) A magán célú ajándékok kiválasztásánál legyen figyelemmel arra, akit meg szeretne ajándékozni. Az ajándék nem Önnek kell, hogy tetszen, hanem a megajándékozottnak!

3.) Az ajándék legyen személyes, mely tükrözi a megajándékozott személyiségét, stílusát, ízlését. Legyen figyelmes és szerezzen valódi örömöt! Érezze a másik, hogy valóban gondolkodott rajta, hogy mivel tudná őt meglepni, és nem csak beszaladt az utolsó pillanatban egy ajándékboltba.

4.) Ha közeli ismerősöknek, barátoknak viszünk ajándékot, nem árt visszagondolni, hogy ők mivel ajándékoztak meg minket! Attól se sokkal olcsóbb, se sokkal drágább ajándékot ne válasszunk!

5.) Legyen az ajándék különleges és nem tömegáru!

6.) Törekedjen a minőségre! Ha csokoládé, akkor különleges minőségű, ha alkohol, akkor magas minőségű, különleges vagy speciális évjáratú bor, pezsgő stb.

7.) Vegyük figyelembe az ajándékozott szokásait, vallási érzelmeit, kultúrkörét. Például a sokszor mindig jó ajándéknak vélt alkohol, nem megfelelő ajándék annak, aki soha nem fogyasztja. A csokoládé, ha cukorbetegnek ajándékozzuk, nagyobb körültekintést igényel.

8.) A megfelelő ajándék az előírások ismeretén túl sok tapintatot, ízlést és figyelmet igényel.

9.) Az ajándék ne legyen olyan értékű, ami zavarba hozhatja a megajándékozottat. Ne legyen lekötelező vagy megvesztegető hatZW 79 Micski Mariann Consulting Coaching Coachása, vagy ne érezze azt a másik, hogy ő ezt nem tudja viszonozni! Az üzleti életben ennek különösen nagy jelentősége van, a diplomáciában pedig a lekötelező ajándék etikai vétséget is vonhat maga után.

10.) Tabu ajándékok az üzleti életben:

  • Intim ajándékok
  • Illatszerek
  • Ékszerek
  • „Vicces”, gyerekes ajándékok
  • Élelmiszerek, kivéve nemzeti termékek (Pick szalámi , paprika, bor, bizonyos csokoládé pl Stümmer)
  • Minőségileg gyenge, rossz vagy giccses ajándék

11.) Mik lehetnek megfelelőek üzleti ajándéknak?

  • Népművészeti cikkek (pohárkészlet, váza, tányér, kerámia)
  • Márkás porcelán (herendi, zsolnai)
  • Könyvek, albumok az országról, városról, intézményről, cégről
  • Művészeti reprodukciók városról, régióról
  • Amennyiben a cégnek van saját (ajándékozható terméke) akkor saját termék (pl. ha szépségápolási termékeket gyártó céghez megyünk, akkor ezen termékek nincsenek tiltólistán. Ugyanez vonatkozik arra a cégre, aki élelmiszert gyárt.
  • Ételkülönlegességek (libamáj, Pick szalámi, paprika)
  • Márkás italok, hungarikumok
  • Fénykép összeállítás
  • Aranyozott képek
  • Céges logóval ellátott ajándékok
  • Tollak, határidő naplók, céges naptárak
  • Céges ajándékra szakosodott cégek igénybevétele ajánlott

12.) Ajándékot illik becsomagolni. (Kivéve pl. díszdobozos italok, vagy díszkosarak). Sokszor már a csomagolás is árulkodik arról, hogy mennyire vesszük komolyan az ajándékozást.

13.) Vegye figyelembe, hogy a megajándékozott hol veszi át az ajándékát. Amennyiben lakásra, étterembe vagy zárt helyre hívnak minket, akkor lehet nagyobb méretű vagy nagyobb súlyú. Amennyiben elutazáskor szeretnénk ajándékot adni, akkor legyünk figyelmesek annak elhelyezésére.

14.) Miket ne válasszon ajándéknak a magán életben: pénz, fehérnemű, alsó ruházat (hacsak nincs nagyon intim viszonyba az ajándékozottal), illatszer (hacsak nincs nagyon közeli, személyes viszonyba az ajándékozottal), gyenge, rossz minőségű, giccses, gyerekes, sértő, bóvli jellegű tárgyakat.

15.) A megajándékozott részéről az ajándékot, mindig minden körülmények között meg kell köszönni!

16.) Ha Ön a megajándékozott, akkor az ajándékot illik kibontani, megnézni és örülni neki, még akkor is, ha nem felhőtlenül boldog tőle. Ha esetleg nem tetszik, vagy már van belőle, akkor négyszemközt jelezze ezt az ajándékozónak, és kérjen lehetőséget a cserére. Ne sértsük meg azzal az adott személyt, hogy látványosan nem örülünk, vagy mások előtt hozzuk tudtára a gondot az ajándékkal!

17.) Ha az ajándék ital vagy csokoládé, nyugodtan ki lehet bontani és a jelenlévőket meg lehet kínálni.

18.) A virág mindig jó választás, amennyiben hölgy az ajándékozott. Ha igazán elegáns szeretne lenni, a virágot küldje és ne vigye (névjeggyel, üzenettel)! A háziasszony viszont ebben az esetben tegye vázába és jól látható helyre helyezze el, hogy mire megérkeznek a vendégek, köztük az, akitől a virágot kapta, a virág már a lakás dekorációja legyen. Akitől Orchidea alsztromeria vegyes viragcsokor MesterVirag viragkuldes Micski Mariann Consulting Coaching Coachkapta a virágot, annak meg kell köszönni külön!

19.) Amennyiben a virágot mégis visszük, akkor vegyük ki a csomagolásból, hacsak a csomagolás nem a virág szerves része!

20.) Amennyiben az ajándék felbontására nincs mód, akkor az ajándékozó mondja el, hogy mi az ajándék.

Talán ebből a 20 pontból is látható, hogy nem is olyan könnyű ajándékot választani, sőt sokszor átvenni sem. Ha szeretném mégis összefoglalni a leírtakat, akkor azt mondanám, hogy szánjunk időt a megfelelő ajándék kitalálására és kiválasztására, hogy ez valóban örömöt jelentsen mind a megajándékozottnak, mind az ajándékozónak.

Köszönöm, hogy elolvasta.