Skip to main content

„HÖLGYEK ÉS URAK SZOLGÁLNAK KI HÖLGYEKET ÉS URAKAT”

Megérkezett a nyár, az iskolákba is beköszöntött a szünidő, elkezdődnek lassan a szabadságoltatások……NYARALÁSRA FEL!!!!!!

Nem csak azért választottam ezt a témát, mert személyes kötődésem is van ehhez az iparághoz (vendéglátás, szállodaipar), hanem azért, mert akár vendéglátóként, akár vendégként, amit az utóbbi időben tapasztalok a vendég viselkedéssel kapcsolatban, amellett már nem tudok elmenni vélemény alkotás nélkül.

research header 200916 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Az 5*- os Ritz- Carlton Hotel egyik jelmondata, ami tükrözi azt a nézetet, amit én is vallok, Hölgyek és Urak szolgálnak ki Hölgyeket és Urakat! Nagyon fontos, hogy megértsük ennek a mondatnak, akár hitvallásnak a jelentésén túl, a mély mondanivalóját. Nagyon fontos, hogy változtassunk azon a hozzáálláson és viselkedésen, hogy a vendéglátásban dolgozók, -legyen az étterem, szálloda, fogadó vagy egy romkocsma-, a vendégek szolgái.

Összegyűjtöttem néhány jó tanácsot, amiket úgy gondolom illik megszívlelni, amennyiben vendégként érkezünk valahová.

  • Köszönjünk, ha belépünk egy vendéglátóipari egységbe, szálláshelyre. Azért, mert mi vagyunk a VENDÉGEK, még a szabály ránk is ugyanúgy vonatkozik, miszerint……az köszön, aki belép valahová.
  • Ha mégsem sikerül előre köszönni, akkor legalább fogadjuk udvariasan a vendéglátónk üdvözlését, mely a napszaknak megfelelően, 3 szóból álló üdvözlési forma: Jó reggelt/napot/ estét kívánok és nem helló, hellóka, szia, sziamia, csá, csumi és hasonló.
  • Mikor belépünk egy vendéglátóhelyre, ne szerencsétlenkedjünk, mert ennél idegesítőbb nincs. Aki belép, és bambul mélán, értetlen kifejezéssel az arcán, és teljesen tanácstalanul áll, az mindkét félnek nagyon kellemetlen. Sok mindenre képesek a vendéglátásban, turizmusban dolgozók, de telepatikus úton még nem vagyunk képesek információkat kiszedni a vendég fejéből. Ha már bent vagyunk, menjünk oda a személyzet bármely tagjához, és egyszerűen mondjuk el, mit szeretnénk. Ha pedig nem vagyunk meggyőződve arról, hogy ez a mi helyünk, illedelmesen kérdezzünk.
  • Amennyiben reggel elhaladunk a recepció előtt vagy bemegyünk a szálláshely éttermébe reggelizni, szintén köszönjünk. Azért, mert már tegnap köszöntünk, azért még illik másnap is köszönni.

Itt szeretném megjegyezni, hogy bár nem muszáj minden egyes alkalommal a személyzettel való találkozáskor hangosan köszönni, de egy szemkontaktus, egy bólintás, egy mosoly bármikor belefér mindkét fél részéről és még sok időt sem vesz el a fontos nyaralási teendőinkből.

  • crew 89808 unsplash Micski Mariann Consulting Coaching CoachNe kezdjünk el rögtön tegeződni megérkezés után, csak azért, mert egy fiatal hölgy vagy férfi áll a másik oldalon. Őt is kellemetlen helyzetbe hozzuk, hiszen a legtöbb, főleg nívós helyen, szabály, hogy nem tegezzük a vendéget. Ne is ajánljuk fel neki, mert itt nem baráti kapcsolatot jöttünk kialakítani. Ő dolgozik, az ő feladata a mi kiszolgálásunk. (Szeretném kérni vendéglátó kollégáimat, hogy ezt ők se kezdeményezzék, csak azért, mert fiatal vendégről van szó)
  • A vendéglátást, kiszolgálást illik megköszönni. Ha elmegyünk valakihez a lakásába, mint vendég, onnan sem jövünk el anélkül, hogy ne köszöntük volna meg a vendéglátást.  Nincs ez másként étteremben vagy szállodában sem. Akár egy kávét vagy egy ötfogásos vacsorát fogyasztottunk is el, ha befejeztük, illik megköszönni és úgy távozni.
  • A vendéglátó szakma borravalós szakma. Illik borravalót adni, annak függvényében, hogy mennyire voltunk megelégedve a kiszolgálással, étellel, itallal. Ha hitelkártyával fizetünk, akkor is legyen nálunk legalább annyi készpénz, hogy a borravalót oda tudjuk adni. A szervízdíj nagyon sok esetben nem kerül a munkatársakhoz.
  • Amennyiben szállodába, panzióba vagy bármilyen szálláshelyre megyünk, azért, mert kifizettük a szobát, még nem vettük meg a szálláshelyet. A szoba árának kifizetése nem jogosít fel senkit, hogy ne vegye figyelembe a ház szabályait és más vendégek jelenlétét. Ez olyan, mint egy társasházban lakni. Alkalmazkodni kell.hospitality recruitment 500x500 Micski Mariann Consulting Coaching Coach
  • Azért mert Ön lazítani, kirúgni a hámból megy valahová, lehet, hogy a másik vendég egy kis csendre és nyugalomra vágyik. Sem a televíziót, semmilyen más szórakoztató eszközt nem üvöltetjük 22 óra után. Amennyiben erre a személyzet felhívja a figyelmet, nem az a válasz, hogy kifizettem a szobát és azt csinálok, amit akarok, hanem elnézést kérünk és lehalkítjuk a készülékeket annyira, hogy az ne zavarjon másokat.
  • Igen, mindenki jól sejti. Ha a szálláshelyen a szobánk úgy néz ki, mint ahol bomba robbant, vagy nem emberhez méltó módon néz ki, arról,- bár a szobaasszonyok diszkrétek, de mindenképpen meglesz Önről a véleményük. Örök igazság. Hagyjuk úgy magunk után a helyiséget, ahogy mi is viszont szeretnénk látni. Ez egyébként a közös helyiségekre is vonatkozik.
  • A wellness/spa részlegeket nem arra találták ki, hogy ki tud többet inni a jacuzziban. A wellness, a nyugat európai országokban a nyugalom és a pihenés szigete. Nem a strandon vagyunk, ahol lángost és sört vedelhetünk ordítva. A pihenni, és pihenni hagyni elvet kövessük.
  • Véleményem szerint, a legszebb emberi tulajdonság a szerénység. Azért, mert anyagilag jól áll valakinek a szénája, ezt nem kell éreztetni egy vendéglátó ipari egységben. Tiszteljük az ételt italt, amit elkészítenek és kiszolgálnak nekünk, tiszteljük azokat, akik mindezt lehetővé teszik. Ahhoz, hogy lehetőségünk legyen barátainkkal, családtagjainkkal beülni valahová, vagy elmenni pihenni egy hétvégén, vagy bármelyik ünnepnapon, azt azért tudjuk megtenni, mert a másik fél feláldozza a sajátját, hogy minket ki tudjon szolgálni.
  • A felszolgálóknak nem füttyentünk, csettintünk vagy kiabálunk. Intelligensen jelezzük, vagy szólunk nekik, hogy valamit szeretnénk.
  • „Lesz egy…” mondatkezdés helytelen, ha rendelni akarunk valamit. A „Kérek szépen…”, „Legyen szíves…” célravezetőbb.
  • Feleslegesen ne ugráltassuk a felszolgálót! – Aki kicsit is ismeri a felszolgálók életét, tudja, épp elég kilométer van a lábukban egy műszak alatt, és épp elég más teendőjük van. Nem csak abból áll a dolguk, hogy felszolgálják az ételt, hanem figyelniük kell a többi vendégre, a konyha hívószavára, az érkező és távozó vendégekre. Akkor hívjuk őt az asztalunkhoz, ha tényleg szeretnénk valamit. Szedjük össze egyszerre, hogy mit szeretnénk rendelni és ne egyenként rendeljünk, 2 percenként.
  • hospitality Micski Mariann Consulting Coaching CoachÉtkezzünk kulturáltan! – Az éttermet soha ne keverje össze senki az otthoni étkezéssel! Itt ugyan nem nekünk kell magunk után rendet csinálni, de ez koránt sem azt jelenti, hogy maszatoljunk, morzsázzunk, piszkoljunk és pecsételjünk! Nyilván előfordulhatnak kisebb malőrök, ezzel semmi gond nincs, de ha disznóólat hagy valaki maga után, az mindig őt minősíteni.
  • Ne pazaroljunk és ne pocsékoljunk! Azért, mert büféasztalos az étkezést, az nem azt jelenti, hogy feleslegesen kiszedjük az ételt és ott hagyjuk csak azért, mert ki van fizetve. Gyermekeink esetén ügyeljünk arra, hogy ők is inkább a többször kevesebbet elvet kövessék. Ha megszokják a pazarlást, felnőtt korukban ugyanezt fogják tenni.  Ne féljünk attól, hogy éhen maradunk.
  • Amikor egy szállodában a reggeli 10 óráig, a vacsora 21 óráig tart, az nem azt jelenti, hogy 9.55 kor vagy 20.55 kor megyünk le étkezni és kivágjuk a nagy balhét, mert nincs terülj-terülj asztalkám. Ahhoz, hogy nyugodtan el tudjuk fogyasztani az étkezéseket, ahhoz legalább fél órával előtte menjünk le az étterembe, ha már nincs kínálat, akkor intelligensen jelezzük ezt a felszolgáló vagy étterem vezető felé. Biztosan orvosolni fogják a problémát.
  • Étterembe ne vigyünk be saját ételt és italt, illetve ne vigyünk ki ételt, italt csak akkor, ha arra engedélyt kértünk és meg is kaptunk. Ha valaki reggelis ellátással vesz igénybe egy szobát a szálláshelyen, az nem azt jelenti, hogy a reggeli kínálatból összeállítja az ebédjét és vacsoráját. Ez nagyfokú szemtelenség és neveletlenség. Ha mégis így tesz és esetleg felszámolják Önnek vagy határozottan visszatetetik Önnel az ételt, ne legyen felháborodva. Teljesen jogos.
  • Ha valakinek problémája van az étellel, itallal vagy szolgáltatással, nem kell egyből ordítva dühöngeni. Azért van minden helyen tulajdonos, vezető, vagy vezető beosztásban lévő személy, hogy ezeket a helyzeteket orvosolja. A vendéglátó és szállodaiparban dolgozók is emberek, hibázhatnak, lehet rossz napjuk. Ez bár nem kell, hogy érdekelje Önöket, de attól ez tény marad. Ha higgadtan, európai ember módjára elmondjuk a problémánkat, biztosak lehetünk abban, hogy sokkal nagyobb foganatja lesz és orvosolni fogják. Arról nem beszélve, hogy előfordulhat, hogy nincs is igazunk teljes mértékben valamiben.

Most biztosan sokak reakciója az lesz, hogy igen- igen, de azért lenne néhány tanács a vendéglátásban dolgozóknak is. Igen, teljes mértékben igaz. A következő blog nekik fog szólni. De úgy gondolom, hogy mindkét fél kell ahhoz, hogy ez a „kapcsolat” zökkenőmentes legyen. Ha mindezeket betartjuk, akkor nagyon sokat tettünk azért, hogy az egymás mellett élés kellemes legyen. Mindenkinek jó pihenést, kellemes, nyugodt, atrocitásoktól, idegeskedéstől mentes, de élményekben gazdag pihenést kívánok. Ne felejtsük, amíg mi pihenünk és a megérdemelt nyaralásunkat töltjük, addig vannak emberek, akik dolgoznak és azon fáradoznak, hogy nekünk a nyaralás igazi pihenés és élmény legyen. EZT MINDIG TARTSUK SZEM ELŐTT!!!

chen zo 1373953 unsplash Micski Mariann Consulting Coaching Coach