Skip to main content

A KÓSTOLÁS ETIKETTJE

Ma már Magyarország is nevezhető bor nagyhatalomnak, főleg a boraink minőségét illetően, így a jó modor és a helyes viselkedési elvárások között a borgasztronómiai etikett is kötelező elem. Illik tudni és ismerni nemcsak a pohár fajtákat, a bor felszolgálásának etikettjét, hanem a kóstolás elegáns folyamatát is, korra, nemre való tekintet nélkül. Sokáig az uraké volt az a privilégium és feladat, hogy a bort rendeljék és kóstolják. Ma már egy hölgynek ugyanolyan rálátásának, tudásának vagy legalább is ismeretének kell lennie a számára kedves borokat illetően. Rábízhatja magát a férfire is, de attól szebb látvány és tapasztalás kevés van, amikor egy hölgynek saját tudása és véleménye van a borokat illetően. Ebben az esetben is természetesen rendelheti számára a férfi a bort, de ilyenkor a kóstolás joga a hölggyé, hiszen a bort ő választotta és ő is fogja fogadni. Tehát a férfi rendeli a bort, majd a felszolgálás alkalmával kéri a felszolgálót, hogy a hölgynek töltse a kóstolót. Ennél a pontnál kell megemlíteni a helyes kóstolás folyamatát és etikettjét.

A bor kóstolásához és „bírálásához” 3 érzékszervünket használjuk. Gyakorlatilag a halláson kívül minden más segítségünkre lesz, hogy eldöntsük, hogy a bor megüti-e azt a minőséget, amit  mi szeretnénk.

A bor kóstolásakor 4 lépést alkalmazzunk

  • Első lépésben vételezzük szemre a bort. Tartsuk a poharat lehetőleg természetes fény felé, ennek híján, lámpa vagy gyertyafény is megfelelő. Így láthatjuk és értékelhetjük tisztaságát, színét, fényességét, fénytelenségét. Láthatjuk és megkülönböztethetjük azokat a borszíneket, amik az adott bor esetében elvárhatóak.
svg+xml;charset=utf Micski Mariann Consulting Coaching Coach
  • Ezután a szaglás következik. Gyengéden mozgassuk meg a bort a pohárban, és a pohár szélét helyezzük a orrunkhoz szorosan és vegyünk egy mély levegőt. Szippantsunk egy nagyon mélyet. Így állapíthatjuk meg, hogy borunk kellemes, vagy kellemetlen illatú, tiszta-e vagy éppen dohos. Amennyiben sikerül felismernünk benne különböző gyümölcs vagy/és virág, növény illatokat, akkor már félig biztosak lehetünk abban, hogy szép borral van dolgunk.
svg+xml;charset=utf Micski Mariann Consulting Coaching Coach
  • Eljött az ideje az ízlelésnek. Kortyoljunk egy nyeletnyi bort, viszont ne nyeljük le. Öblögessünk egy kicsit és forgassuk azt ide-oda a szánkban. Az ízlelés az egyik legbiztosabb, de egyben, ahogy már korábban említettük a legszubjektívebb érzékszervünk. Itt már kevésbe tudunk objektívek lenni, hiszen az ízlésünk, a saját ízlelő bimbóink és az agyban kialakult kép, elvihetnek minket tévútra is. Viszont, ha objektívek tudunk maradni, megállapíthatjuk a bor igazi íz világát.
svg+xml;charset=utf Micski Mariann Consulting Coaching Coach
  • A negyedik lépés az utóhatás. A bort lenyeljük vagy éppen kiköpjük (bár ettől azért óvnám azokat, akik étteremben kóstolnak. Ezt inkább szakmai kóstolások alkalmával tegyük, ha mások is így járnak el). A bor lenyeltében fejti ki igazi hatását, és az utolsó információt nyújtja számunkra, hogy teljes legyen a kép.

Mindenkinek egészségére váljék! Köszönöm a figyelmet! A legközelebbi alkalommal a Borkiválasztás etikettjéről fogunk beszélni!