Skip to main content

A Harvard egyetemen végzett 2019-es kutatás szerint a kommunikációnk 95%-a nem a szánkon keresztül történik. Ez megdöbbentő, de rettentő érdekes eredmény. Abban mindenki egyetért, hogy ezt a tényt nem szabad figyelmen kívül hagyni, ezzel foglalkozni kell.

Nem-verbális kommunikációnak (más néven: nonverbális kommunikáció) nevezik a kommunikációs folyamatban a nem verbális jelek használatát.

A nonverbalitás elválaszthatatlan emberi lényünktől, így a kommunikációnktól is. Természetes módon használjuk, gesztikulálunk kezünkkel, mozgatjuk a testünket, kapcsolatot építünk a szemünkkel. A gesztusoknak azonban jelentésük van: részben fiziológiai, tehát testünk működéséből adódóan, részben pedig a társadalmi konszenzusból, a tradíciók konvenciójából következően. Azok, akik ismerik a kommunikáció mechanizmusait, társadalmilag konvencionált szabályrendszerét, tudatosan használják a gesztusnyelvet egyrészt saját közlésük sikerének érdekében, másrészt beszélgető partnerük kommunikációs szándékának minél pontosabb dekódolása céljából. Azaz a kommunikációs stratégiájuk része nemcsak a „mit”, hanem a „hogyan” is.

A nonverbalitás tehát elválaszthatatlan a kommunikáció egész folyamatától. Felmerül azonban a kérdés, mivel a testbeszéd többnyire nem tudatos elsajátítás eredménye, megtanulható-e ez a nyelv, illetve meg lehet-e hamisítani gesztusainkat. Az utóbbi kérdésre általában nemleges a válasz. Persze mindannyian tudunk olyan vélekedést felhozni, amikor valamely közszereplő vagy kiélezett szituációban levő személy mást kommunikál, mint ami a valóság. Az arc, a mosoly, a laza fejtartás olykor profi közszereplők (leggyakrabban politikusok) megnyilvánulásaiban a felkészültség eredménye, így akarván deklarálni a közvetlenséget, a kisember problémái iránti feltételen érzékenységet. Ugyanakkor a közszereplés kiélezett helyzeteiben nem megmutatkozó személyeknek is érdemes megtanulniuk a nonverbalitás jelrendszerét, hogy meggyőzőbben tudjanak érvelni, illetve, hogy egyáltalán el tudják fogadtatni magukat. Bizonyos szakmák képviseletében (marketing, üzletkötés, orvos, pedagógus, szociális munkás) ez szinte elengedhetetlen feltétel, hisz nemegyszer a kommunikáció tudatosságán múlik munkájuk eredményessége. A hétköznapi kommunikáció folyamán egy-egy társas összejövetel kitűnő alkalom a gesztusnyelv tanulmányozására, a személyiség és a testbeszéd által közvetített kommunikáció egyezőségére, azonosságára vagy éppen ennek ellenkezőjére. Ha kikapcsoljuk a televízió hangját és a nonverbális jelzések értelmezésével követjük az eseményeket, ugyancsak jó lehetőségünk adódik e jelrendszer tanulmányozására. Időnként kapcsoljuk vissza a hangot és ellenőrizzük, jól értettük-e a korábbi történéseket, összefüggéseket (Pease 2000, 21).

Amikor beszélünk valakivel, az információknak csupán 7%-át kapjuk a szavakból. A többit az illető mozgása, hanghordozása, a nonverbális kommunikációja, testbeszéde, mimikája stb. árulja el. Ha tudni szeretnéd, hogy valójában mit érez a beszélgetőpartnered, mi az, amit valójában gondol vagy mit szeretne kifejezni érdemes nézni a testbeszédét. Azt mondják az arc mimikája a legkevésbé tanulható nonverbális terület, hiszen azt agyunk irányítja. Ha a másik arcának rezdülését figyeled, ezen belül a szem, száj mozgását, akkor sok mindent megtudhatsz róla. Sajnos ezek a felismerések nem mindig üdvösek, de jobb, ha tisztán látunk.

Nézzünk néhány példát:

1 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Bizonyára te is tudnod, hogy a jobb és bal agyfélteke más-más feladatra lett megalkotva. A jobb agyfélteke a bal oldalunkat, a bal agyfélteke a jobb oldalunkat irányítja. A test bal oldalát szabályozó jobb agyfélteke az emlékeket őrzi, míg a jobb oldalt uraló bal agyfélteke a racionálisabb, jelenbeli dolgokért felelős. Ez magyarázza a jobbra irányuló szemmozgást egy fedőtörténet létrehozása közben, mert balra nézne, ha az emlékeiben kutatna.

2 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Felhúzott, ívelt szemöldök: még a szemöldökünkkel is kommunikálunk. Ez a testrészünk azt mutatja, hogy az illető meglepődött, és minél jobban meg van lepve, annál magasabbra húzza a szemöldökét. A felhúzott szemöldök ezenkívül jele az érdeklődésnek és a vonzalomnak is.

3 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Összeráncolt szemöldök: Többnyire a düh, a harag jele. Ilyenkor függőleges ráncok jelennek meg a két szemöldök között.

4 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Összehúzott, belső szélein felfelé hajló szemöldök: Szomorúságot mutat.

 SZEMEK

A szem a lélek tükre. Milyen igaz a mondás. Nézz a szemembe és meglátod mit érzek, mit gondolok. Nézzük milyen árulkodó jelei vannak a szem mozgásának!

5 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Felfelé, jobbra néző szemek: Az illető vagy a képzelőerejét próbálja használni vagy hazudik. Érdemes utána nézni, hogy a bal agyféltekének milyen szerepe és funkciója van viselkedésünkben, hiszen a jobb oldalunk mozgását, köztük a szemünkét a bal agyféltekénk irányítja.

6 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Felfelé, balra néző szemek: Ha visszaemlékezni próbál valamire. Emlékképek után kutat.

7 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Lefelé nézés: Az illető zavarban van, ideges vagy kevés az önbizalma. Néha a bűntudat jele.

9 Micski Mariann Consulting Coaching Coach8 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Ha gyorsan néz jobbra-balra: Ideges vagy nem érzi magát jól az adott helyzetben.

10 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Kitágult pupillák: Jelezhet félelmet, de azt is, hogy az illető érdeklődik irántad vagy szerelmes beléd.

11 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Összeszűkült pupillák: Ha a pupillák egészen kicsire összemennek, mutathatják, hogy az illető mérges.

12 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Szarkalábak a szem sarkában: Amikor valaki örül valaminek, jobb esetben nem csak a szája húzódik nevetésre, hanem a szeme is. Innen lehet megismerni a valódi örömöt a színlelttől. Ha valakinél látod azt, hogy mosolyog a szeme akkor az valóban a szívből jövő, őszinte nevetés jelei. Ellenkező esetben légy vele fenntartással.

SZÁJ

13 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Összeszorított ajkak: Olyan negatív érzelmekről árulkodnak, mint a harag, a megvetés, a frusztráció vagy a rosszallás.

14 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Ajkak harapdálása: Az illető megpróbálja nyugtatni magát, hiszen szorongást érez. De vigyázz! Szexuális töltete is lehet. Könnyen félreérthető.

15 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Száj egyik szélének felhúzása: Megvetést, utálatot fejez ki.

16 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Lefelé hajló száj: A szomorúságot mutatja.

KEZEK

17 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Nyak megérintése: Az illető védeni próbálja magát, mert kényelmetlennek érzi az adott szituációt.

18 Micski Mariann Consulting Coaching Coach

Az orr megérintése: Azt mutatja, hogy az illető hazudik.

 

A fentieken kívül számos más területe és példái vannak még a nonverbalitásunknak. Én ezek közül csupán néhányat szándékoztam összeszedni.

Fontos viszont így a végére elmondanom, hogy a nonverbális vagy más néven metakommunikációt érdemes azért összességében figyelni. Tehát ha valaki megvakarja az orrát az nem jelenti még azt, hogy az illető notórius hazudozó. Viszont, ha már több jel is afelé mutat, hogy nem őszinte (nincs szemkontaktus, izzad, feszült, izgága stb) akkor legyünk körültekintőek. Ne egy információból vonj le következtetéseket, hanem ha gyanússá válik valami, akkor figyelj tovább és keresd a jeleket!

Köszönöm, hogy elolvastál!

#micskiconsulting #protokoll #viselkedjrendesen #viselkedjhatudsz #viselkedeskultura #illem #etikett #üzletikommunikacio #nonverbaliskommunikacio #bodylanguage